• Grupa PINO
  • Prv.pl
  • Patrz.pl
  • Jpg.pl
  • Blogi.pl
  • Slajdzik.pl
  • Tujest.pl
  • Moblo.pl
  • Jak.pl
  • Logowanie
  • Rejestracja

Język prawa. Ludzkie oblicze Temidy - potocznie o prawie.

Wydaje się, że prawnicy tworzą specjalnie swój slang, tajemny język. Artykuły prawne, ustawy, komentarze do kodeksów prawnych - wszystkie te teksty są najczęściej pisane w sposób obcy dla osoby, która nie skończyła żadnego kursu związanego z prawem i administracją. Na blogu przedstawiam ludzkie oblicze urzędów i sądów.

Kategorie postów

  • wymiar sprawiedliwości (2)

Strony

  • Strona główna
  • Księga gości

Kategoria

Wymiar sprawiedliwości

Sądy nie dla wszystkich - sąd administracyjny...

Czy urzędy są bezkarne? Czy urzędnicy mogą sobie pozwolić na wszystko? 

Na szczęście nie. Istnieje instutucja sądów administracyjnych, które kontrolują instytucje publiczne. 

 

Gdzie szukać sądu administracyjnego?

W Polsce istnieje szesnaście Wojewódzkich Sądów Administracyjnych (WSA) oraz Naczelny Sąd Administracyjny (NSA). Taki podział na sądy wojewódzkie i sąd naczelny wynika z artykułu drugiego Ustawy z 25 lipca 2020 roku o ustroju sądów administracyjnych. W każdym województwie funkcjonuje jeden WSA i najczęściej znajduje się on w stolicy województwa. NSA znajduje się w Warszawie. Analogicznie do sądownictwa powszechnego w sądach administracyjnych także istnieje zasada dwóch instancji. Wojewódzkie Sądy Administracyjne są sądami pierwszej instancji, a NSA jest sądem drugiej instancji.

Kto może być stroną w postępowaniu?

Stronami w postępowaniu przed sądami administracyjnymi może być obywatel, organy jednostek samorządu terytorialnego, samorządowych kolegiów odwoławczych oraz organany administracji rządowej. Samorządy terytorialne to samorządy gminne, samorządy powiatowe oraz samorządy wojewódzkie. Organy administracji publicznej to wszystkie urzędy i instytucje, które podlegają ministrom oraz wojewodom. 

21 maja 2020   Dodaj komentarz
wymiar sprawiedliwości  

Nie każdy sąd dla każdego obywatela

Sąd abstrakcyjny i instytucja sądu

Samo pojęcie sądu jest bardzo szerokie. Można rozpatrywać ten termin albo w sensie abstrakcyjnym, jako nasze zdanie o czymś ("Ja sądzę, że...", czyli: "Moim zdaniem..."). Codziennie dokonujemy wielu takich sądów, czyli oceniamy zjawiska, przedmioty, zachowanie innych ludzi. Termin "sądu" oznacza także instytucję i ten aspekt chciałbym przedstawić w tym tekście.

Polskie sądy - rodzaje.

W Polsce istnieją sądy powszechne, sądy wojskowe, sądy administracyjne, Sąd Najwyższy, Trybunał Stanu i Trybunał Konstytucyjny. Istnieją także sądy niepaństwowe, takie jak: sąd polubowny, sądy dyscyplinarne samorządów zawodowych, sądy kościelne i sądy związków zawodowych. Warto wiedzieć o tym, że istnieją wszystkie wymienione sądy, ale najczęściej mamy do czynienia z sądami powszechnymi, więc to tym sądom poswięcę najwięcej uwagi.

Sądy powszechne dla wszystkich

Sądy powszechne funkcjonują na podstawie "Prawa o ustroju sądów powszechnych" (Ustawa z dnia 21 lipca 2001 r.; Dz.U. 1997 nr 124 poz. 782; zmieniona przez Ustawę z dnia 20 grudnia 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw) oraz są to Sądy Rejonowe, Sądy Okręgowe i Sądy Apelacyjne. Każdy z sądów ma określone terytorium, zasięg. Jest to rejon, okręg i apelacja (analogicznie do nazwy sądu). W dokumentach często stosuje się skróty: SR (Sąd Rejonowy), SO (Sąd Okręgowy), SA (Sąd Apelacyjny), a Sędziowie, którzy pracują w danym Sądzie, tytułują się Sędziami Sądu Rejonowego (SSR), Sędziami Sądu Okręgowego (SSO) i Sędziami Sądu Apelacyjnego (SSA).

Wydziały Sądu Rejonowego

   Sąd Rejonowy (SR) ma przyporządkowany rejon, który musi obejmować co najmniej jedną gminę. Zazwyczaj SR obejmuje kilka gmin. Tylko w uzasadnionych sytuacjach, najczęściej ze wględu na liczbę mieszkańców, można utworzyć dla jednej gminy dwa Sądy Rejonowe. Często są to tak zwane sądy miejskie, które działają na terenie gminy miejskiej lub miasta na prawach powiatu. Sądy Rejonowe są podzielone na wydziały: karny, cywilny, rodzinny i nieletnich, pracy, ubezpieczeń społecznych, wydział egzekucyjny i wydział ksiąg wieczystych. Jeśli wpływ spraw związanych z prawem pracy lub prawem ubezpieczeń społecznych jest niewielki, można te dwa wydziały połączyć w wydział pracy i ubezpieczeń społecznych. Jeśli wepływ spraw związanych z prawem wieczystoksięgowym jest niewielka, Minister Sprawiedliwości może zlikwidować w Sądzie Rejonowym wydział ksiąg wieczystych i przekazać te sprawy do sąsiednich Sądów Rejonowych. Minister Sprawiedliwości może utworzyć 

Wydziały Sądu Okręgowego

   Sądy Okręgowe (SO) to sądy, które podlegają co najmniej dwa Sądy Rejonowe. W Sądach Okręgowych znajdują się te same wydziały, które znajdują się w Sądach Rejonowych, ale są pewne wyjątki. W żadnym Sądzie Okręgowym nie ma wydziału ksiąg wieczystych, egzekucyjnego, rodzinnego i opiekuńczego, ale jest wydział danych telekomunikacyjnych, poczty i internetu oraz wydział gospodarczy, których nie ma w SR. Podsumowując: Sąd Okręgowy składa się najczęściej z wydziałów: cywilnego (wydział cywilny SO rozpatruje niektóre sprawy I instacji, których nie może rozpatrywać SR, sprawy cywilne II instancji oraz sprawy z dziedziny prawa rodzinnego i opiekuńczego I lub II instancji), karnego, gospodarczego, pracy, ubezpieczeń społecznych albo wydział pracy i ubezpieczeń społecznych oraz wydział danych teleifnormatycznych, poczty oraz internetu. 

 Wydziały Sądu Apelacyjnego

   Sąd Apelacyjny (SA) to sąd, który może zostać utworzony na obszarze dwóch Sądów Okręgowych. W Sądach Apelacyjnych można utworzyć następujące wydziały: cywilny (do spraw związanych z prawem cywilnym, prawem gospodarczym, prawem rodzinnym i opiekuńczym), karny oraz pracy i ubezpieczeń społecznych. 

Instancje i apelacje.

17 maja 2020   Dodaj komentarz
wymiar sprawiedliwości  
Zbigniewkowalczyk | Blogi